Kamu

 

Ulusal Kimlik

İç işleri Bakanlığı tarafından yürütülen MERNİS projesi kapsamında Türkiye nüfus kayıtlarının bilgisayar ortamına geçirilmesi sürmektedir. Kimlik kartlarının yüksek güvenlik öğeleri içeren kartlarla değiştirilmesi hususunda önemli çalışmalar başlatılmıştır ve yürütülmektedir. E-Kart "öncü" kimliğini bu uygulamalarda ülkemiz hizmetine sunmaya hazırdır.

Sağlık

Akıllı kartların dünyadaki temel kullanım alanlarından brisi de sağlık uygulamalarıdır. E-Kart, e-Devlet ile hayata geçecek Sağlık/Sigorta/Emeklilik uygulamalarında kullanılacak akıllı kartları üretecek altyapıya, donanıma ve sertifakasyona sahiptir.

Toplu Taşımacılık

Aklllı kartların en yaygın olarak kullandığı sektör hi şüphesiz Akıllı Şehir/Toplu Taşımacılık alanıdır. Özellikle temasız kartların kullanılması ve kartlara yüklenecek kredinin özel okuyucular tarafından işlem görmesi sayesinde süratlı kullanım, etkin bir raporlama ve takip sistemin kurulması mümkündür. Bugün ülkemizde öncü niteliğide gerçekleştirilen bu tür projelerde E-Kart tarafından üretilen temaslı/temassız kartlar kullanılmaktadır.

Silahlı Kuvvetler

Dünyada Silahlı Kuvvetlerin belli bilgilere bir ağ üzerinden ulaşması ve dahili haberleşme için akıllı kartların getirdiği anahtar şifreleme yöntemlerinden faydalanmak konusunda çalışmalar ve çözümler vardır. Akıllı kartların üzerinde birden fazla uygulamanın kullanılabilmesi olanağı nedeniyle aynı kartların birer personel kartı olarak hazırlanması ve bu kartların ağ üzerinde, bina giriş kontrollerinde, personel sağlık hizmetlerinde, yemek hizmetlerinde kombine bir çözüm olarak kullanılabilmesi dünyada yaygın bir uygulamadır.

E-Kart teknolojik yatırımları ve uygun alt yapısı sayesinde ileri derece güvenlik gerektiren bu uygulamaları hayata geçirmektir. Bilgi Sistemleri Yetki KArtı ve benzeri projelerde E-Kart tarafından üretilen yüksek güvenlikli kartlar kullanılmaktadır.