Hakkımızda

 

Biz Kimiz?

 

Giesecke+Devrient ile Eczacıbaşı Holding'in ortak bir vizyon ile kurduğu E-Kart Elektronik Kart Sistemleri A.Ş. günümüz iş yaşam şekli olarak belirtilen e-ticaret ve e-iş'in yüksek güvenlik, yetki belirleme ve tanımlama, ucuz veri saklama ve yönetimi alanlarında uzman, Türkiye'nin ilk ve tek yüksek teknoloji kart geliştirme ve üretim merkezidir.

A) Yüksek Güvenlik

Şifreleme/Şifre çözme; güvenli olması gereken bir verinin, güvenli olmayan ortamlardan yüksek güvenli bir biçimde geçirilmesi sağlar. Akıllı kartın bu işlemi başka bir donanıma gerek kalmadan yonga düzeyinde yapabilme özelliği, şifreleme/şifre çözme operasyonunun izlenebilmesi ve/veya kırılabilmesini olanaksız kılar.

B) Yetki Belirleme ve Tanımlama

Yetki tanımlama, bir kartın kullanıcısının herhangi bir işlemi yapıp yapamıyacağına karar vermesi anlamına gelmektedir.Manyetik kartlarla karşılaştırıldığında, akıllı kartların yetki tanımlama/ güvenlik yönetimi işlemini kart üzerinde yapabilmesi ve daha karmaşık kripto algoritmaları kullanıma izin verilmesi, örneğin şifrelenmiş parmak izi, gibi çok önemli avantajları vardır.

C) Ucuz Veri Saklama ve Yönetimi

Akıllı kartlar son derece esnek, ucuz ve dayanıklı veri saklama depolarıdır. Özellikle kart üzerinde birden fazla uygulamanın aynı veriyi izole bir ortamda kullanıyor olması ve bilgilerin kart dışına çıkma gerkesinimi olmaması, akıllı kartların en önemli avantajlarından biri yaratmaktadır..Beklentilerinin karşılaycak akıllı kart çözümleri geliştirmek ve üretmek amacıyla kurulmuş Türkiyenin ilk ve tek yüksek teknoloji kart geliştirme ve üretim merkezidir.

2001 yılının 2. yarısında üretime başlayan 5000 m2 üretim alanına sahip Türkiyenin ilk Visa / Mastercard onaylı "kart üretim ve kart kişileştirme" tesisi olan E-Kart, yıllık 50 milyon adet kredi ve/veya akıllı kart üretebilecek kapasitededir.

Güvenlik

E-Kart üretim tesislerinde "güvenlik" konusu başka hiçbir işletmede olmadığı kadar öncelikli ve hayati biçimde ele alınmış bulunmaktadır. Tesislerin güvenliği, uyulması gereken VISA ve MasterCard uluslarası güvenlik sertifikasyonu gereksinimlerinin yanı sıra, Milli Savunma Bakanlığı ile NATO'nun standartları da göz önünde tutularak düzenlenmiştir. VISA ve MasterCard gibi uluslararası kart organizasyonları ile çalışabilmek, bu kuruluşlar için üretim yapabilmek, üretim tesisinin inşaatının bile, belli kriterler çerçevesinde yapılmasını gerekli kılmaktır. Bu yüzden tesisdeki tüm üretim süreçleri, ziyaretçi kabul şartları, güvenlik ekiplerinin çalışma yöntemleri özel bir güvenlik yönetmeliği çerçevesinde uygulanmaktadır.